MOHÁCS CIVITAS CARITATIS • I. évf. 1. szám

2012.12.01 00:00

Kedves Hívek, Kedves Mohácsiak!

A hit éve[1] meghirdetése kapcsán levélben fordulok hozzátok, mint lelkipásztor, mint zarándoktestvér. Teszem ezt azért, mert hiszek a kimondott szó erejében. A szó egyben kapcsolat is. Amint megtanulunk beszélni, megtanuljuk a kapcsolatlétesítés új formáját. Szót érteni a másikkal művészet. Megtalálni azt a szót, amire szüksége van, az pedig a kegyelem műve. [2]
Isten kereste az alkalmat és a lehetőséget, hogy az ember meghallja ezt a szót, mely legteljesebben a szív hangjában, a lelkiismeret szavában ölt testet. Amikor a Biblia lapjait olvassuk, mintha szívünk lapjait olvasnánk. Különös és ritka beszéd ez. Attól kezdve, hogy a Szó, vagy ahogyan Szent János apostol fogalmaz: az Ige közöttünk élt[3], ez a Szó még világosabban kijelölte az ember boldogságának útját.
Beszélgetések, találkozások alkalmával, amikor őszinte légkörben saját hitélményünkről szólhatunk, vagy mások tanúságtételét hallgatjuk, megdöbbenve tapasztaljuk, hogy ezek az utak, még ha oly különbözőek is, arról szólnak, hogy hogyan ismertük fel Istent az életünkben, hogyan változott meg az életünk, véleményünk, gondolkodásunk egy épületes találkozás után, melynek alapja Ő volt, a láthatatlan Isten. Jó társaságban felszabadultan tudunk beszélgetni, kedélyesen tudunk együtt lenni azokkal, akik előtt önmagunk lehetünk, minden fennköltség és magasztosság nélkül. A család is ilyen hely. Ebben a közegben tanuljuk meg a legősibb, legelemibb szabályokat. Erre épül rá a sok ismeret, tudás, a bölcsesség alapja. Így leszünk néhány területnek jó ismerői, munkára lelünk, élethivatást választunk, hogy alkotásunk, munkánk gyümölcse egy kis és egy nagyobb közösségnek is az előmenetelét szolgálja. Megtalálja az ember helyét e világban, szerető párt választ, otthont teremt, gyermekeket vállal. A család adta nehézségek és küzdelmek sohasem feledtetik a család adta örömöket, mely erőt ad mindannyiunknak az értelmes, hasznos és teremtő élethivatáshoz. Az egyedüllét, vagy az özvegység még inkább megerősíti ezt a gondolatot bennünk.
A hitnek meg van az emberhez vezető útja. Ahány ember, annyi út, annyi felfedezés és felismerés. A hit alapja minden egyes emberi társadalomnak. Nincs egyetlen egy közösség sem, mely hit nélkül élni tudna. A hit évében mélyebbre akarunk tekinteni. Nem csak a kút káváját akarjuk meglátni, nem csak azt akarjuk ismételgetni. tudom, hogy benne víz van, hanem ahogyan az Úr a szamariai asszonnyal beszélget[4] és ebből a beszélgetésből felismerés, a felismerésből vágy és elhatározás fakad, mi is felkiáltunk: add nekünk ezt a vizet! Még szinte azt sem tudjuk mit kérünk, de vágyunk rá, mert szomjúhozzuk az igazságot, a teljességet. Az élet nagy kérdéseire adható válaszokra csak Istennel folytatott beszélgetéseinkben lelhetünk rá. Az egymásnak adott frappáns, vagy akár bölcs válaszok is csak felszínesek az előbbihez képest. Mert az ember nem csak a mély kérdéseket, hanem a mély válaszokat is hordozza. Nem kívülről öntjük bele a felismerést, a meglátást. Az Istennel való találkozás a hit első megrázó élménye. A hit nem ringatja csipkerózsika álomba a lelket, sokkalta inkább arra ösztönzi, hogy legyen éber, figyelmes, bátor.
A felnőttek keresztelése alkalmával egy nagyon furcsa dialógus hangzik el a pap és a keresztelendő között. - Mit kérsz Isten Egyházától? Mire a keresztelendő részéről a válasz ez: - A hitet. Erre a pap megkérdezi és mit vársz a hittől?- Az örök életet. – szól a megdöbbentő válasz.[5]
A hit évének kiindulópontjául a keresztségben megvallott hit szolgál. Ez az egyház hite, melyet boldogan vallunk.

Szeretettel: Bognár Attila András atya

[1] Hit évét XVI. Benedek pápa hirdette meg 2012. október 11-én.
[2] Hervay Gizella: Levél helyett című írása alapján
[3] Szent János evangéliuma első fejezet (Jn 1, 1)
[4] Jézus a szamariai asszonnyal való beszélgetése (Jn 4, 1-42)
[5] Felnőttek beavatása a keresztény életbe, Budapest 1999.

ÁDVENTI GYERTYAGYÚJTÁS
  • 2012.12.01. 17.30 belvárosi templom, Singende Quelle
  • 2012.12.08. 16.30 zárda templom Német Egyesület kórusa
  • 2012.12.15. 1730. belvárosi templom Sokac Kórus közreműködésével
  • 2012.12.22 16.30 zárda templom Lisieuxi Kis Szent Teréz Kórus
  • Evangéliumi szakasz és versek összeállítása Veled Tartok Egyesület.

RORATÉ-HAJNALI SZENTMISÉK
  • Kedd Belvárosi templom. (6 órakor)
  • Csütörtök Zárda templom (6 órakor)

GYÓNTATÁS

Hajnali szentmisék előtt fél órával (5.30-tól) és alatt. Gyertyagyújtás alatt és a szentmise alatt. Minden hétköznapi szentmise előtt. Betegek és házi gondozottak karácsonyi gyóntatását kérjük jelezni az irodában.

Vasárnapi miserend

Hétköznapi szentmisék rendje 2013. január 1.

Hétfő
7.00 Belvárosi templom

Kedd
17.00 Zárda templom

Szerda
7.00 Zárda templom

Csütörtök
18.00 Belvárosi templom

Péntek
7.00 Zárda templom
18.00 Belvárosi templom

Szombat
17.00 Zárda templom (vasárnapra érv.)
18.00 Belvárosi templom (vasárnapra érv.)

KARÁCSONYI MISEREND 2012

Szenteste, 2012. december 24.
Karácsony napja,
URUNK SZÜLETÉSE, 2012. december 25.
Karácsony másnapja, 2012. december 26.

8.00 Mohács Belváros
Szentmise

Karácsony nyolcada, 2012. december 27.

17.00 Mohács Zárda
Szentmise és borszentelés

Karácsony nyolcada, 2012. december 28.

18.00 Mohács Belváros
Szentmise

HASZNOS INFORMÁCIÓK

Plébános: Bognár Attila András (69-301-956)
(csak indokolt, sűrgős esetben: 30-854-2103)
Káplán: Porpáczy Attila (20-947-8743)
Hivatal: 7700 Mohács, Szent Mihály tér 8.
Iroda: É69/322- 866, drótposta: mohacsiplebania@gmail.com
Kiadja a Mohácsi Római Katolikus Plébánia.
Tájékoztató jellegű, ingyenes, alkalmi kiadvány.
Következő szám megjelenése 2012. karácsonya.